media.netpr.pl | wtorek, 16 października 2018
 • 16

  STY
  2017
  Wspólne oświadczenie w sprawie Syrii

  Kontakt dla mediów:

  dr Monika Kacprzak
  Stowarzyszenie UNICEF Polska
  Rzecznik Prasowy
  mkacprzak@unicef.pl
  http://www.unicef.pl
  tel.: (22) 568 03 81
  ul. Rolna 175 D
  02-729 Warszawa

  Ertharin Cousin, Dyrektor Generalna Światowego Programu Żywnościowego (WFP)

  Anthony Lake, Dyrektor Generalny Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF)

  Stephen O’Brien, Zastępca Sekretarza Generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej i koordynator ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych

  Margaret Chan, Dyrektor Generalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

  Filippo Grandi, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR)

  Davos, Szwajcaria, 16 stycznia 2017 r. – Trwają wysiłki na rzecz pełnego zawieszenia broni w Syrii. Jednocześnie kolejny raz apelujemy o natychmiastowy, bezwarunkowy i bezpieczny dostęp do dzieci i ich rodzin, które na terenie całego kraju są wciąż odcięte od pomocy humanitarnej.

  Dziś, dostęp do 15 syryjskich miejscowości jest zablokowany. Mieszka tam 700 000 osób, w tym około 300 000 dzieci. Niemal 5 milionów ludzi, w tym ponad dwa miliony dzieci w Syrii żyje na obszarach, do których dostęp jest ograniczony ze względu na trwające walki, brak bezpieczeństwa lub blokowanie dostępu.

  Na terenie całego kraju ludzie cierpią z powodu braku podstawowych środków do życia i nieustannego ryzyka przemocy. Nie możemy milczeć, kiedy strony konfliktu stosują metodę walki polegającą na odmowie osobom poszkodowanym dostępu do żywności, wody, leków i innych produktów.

  Zbyt wiele dzieci w Syrii nie zaznało w swoim krótkim życiu niczego innego poza wojną i stratą. Dzieci są narażone na niedożywienie, odwodnienie, biegunkę, choroby zakaźne i urazy. Po doświadczeniu traumatycznych wydarzeń i przemocy, wiele dzieci wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej.

  Dramatyczne wydarzenia związane z oblężeniem wschodniego Aleppo zniknęły już z publicznej dyskusji. Ale nie możemy pozwolić, aby potrzeby, życie i przyszłość Syryjczyków zniknęły także z sumienia świata.

  Nie możemy dopuścić, aby w 2017 r. powtórzyły się w Syrii tragedie, jakie miały tam miejsce w roku 2016.

  UNICEF Polska cały czas prowadzi zbiórkę środków na pomoc dla dzieci w Syrii poprzez stronę unicef.pl/syria.